لیزینگ کارآمد,لیزینگ کارامد,فروش خودروهای لوکس وارداتی,لیزینگ خودرو,فروش تریلر
اتوماسیون اداری کارامد لیزینگ,فروش اقساطی خودرو,فروش لیزینگی خودرو ارتباط با ما کارامد لیزینگ,فروش اقساطی خودرو,فروش لیزینگی خودرو کارامد لیزینگ,فروش اقساطی خودرو,فروش لیزینگی خودرو پرداخت اقساط کارامد لیزینگ,فروش اقساطی خودرو,فروش لیزینگی خودرو کارامد لیزینگ,فروش اقساطی خودرو,فروش لیزینگی خودرو اخبار کارامد لیزینگ,فروش اقساطی خودرو,فروش لیزینگی خودرو صفحه اصلی
لیزینگ کارامد,لیزینگ کارآمد,فروش لیزینگی,فروش اقساطی خودرو

 

لیزینگ در ایران قدمتی بیش از سه دهه دارد. این صنعت در اواسط دهه 1970 و مقارن با اشاعه آن در اقتصاد كشورهای آسیائی و آمریكای لاتین در كشور ما پدیدار شد و اولین شركت لیزینگ در 21/4/1354 با مشاركت فنی و مالی فرانسویان پای به عرصه وجود گذارد. با این توضیح كه برادران "آیسه" كه در قالب شركت سیتروئن ایران به داد و ستدهای مالی و فنی با فرانسویان و تولید بعضی از محصولات شركت سیتروئن فرانسه در ایران اشتغال داشتند اولین شركت لیزینگ در ایران را با مساعدتهای فنی و مالی فرانسویان (بانك سوسیته ژنرال فرانسه) بانك اعتبارات ایران وقت و تعدادی از صاحبان سرمایه داخلی پایه‌گذاری نمودند. این شركت كه آغازگر حركت صنعت لیزینگ در كشور ما بشمار می‌رود تحت عنوان "شركت لیزینگ ایران" و با سرمایه اولیه یكصد میلیون ریال تأسیس و راه‌اندازی شدكه هم اكنون نیز در قالب یكی از شركتهای معتبر و پویای لیزینگ كشور به فعالیت اجاره‌داری مشغول است. بدین ترتیب می‌توان فرانسویان را پایه‌گذاران صنعت لیزینگ در ایران دانست. دو سال بعد دومین شركت نیز باز با همكاری یكی از مؤسسات بزرگ مالی فرانسه بنام “SLIBALL INTERNATIONALE”‌ وابسته به بانك “CREDIT LIONNAIS”‌ تحت نام "آریا لیزینگ" كه بعداً به شركت "پی خرید ایران" و سپس شركت "لیزینگ صنعت و معدن" تغییر نام داد پای گرفت. 

با بروز تحولات ناشی از انقلاب اسلامی و دگرگونی‌های بنیادین در ساختار سیاسی، اجتماعی و اقتصادی كشور، فعالیتهای دو شركت فوق نیز متوقف شد و در سال 1360 با ایجاد تغییرات اساسی در پیكره سهامی آنها (تعلق سهام شركت لیزینگ ایران به بنیادهای شهید و مستضعفان و بانك تجارت و مآلاً انتقال سهام دو بنیاد مذكور به بانك یاد شده و تعلق كلیه سهام شركت لیزینگ صنعت و معدن به بانك صنعت و معدن) فعالیت مجدد دو شركت مذكور آغاز گردید. هر چند در مراحل آغازین، عمده فعالیت آنها معطوف ساماندهی تشكیلات جدید و بازیافت مطالبات معوق آنها شد. در دیماه سال 1362 با تدوین و تصویب قانون عملیات بانكی بدون ربا، لیزینگ در كشور در قالب عقد اجاره بشرط تملیك كه نوعی از عملیات لیزینگ مالی (FINANCIAL LEASE) است مشروعیت یافت. ولی از آنجا كه در قانون اجرای این عقد كلاً به سیستم بانكی سپرده شده و جایگاهی برای فعالیت مؤسسات اعتباری (غیربانكی) و بویژه دو شركت مذكور منظور نظر تصمیم‌سازان و سیاستگذاران پولی و مالی كشور قرار نداشت و بانكها نیز به دلیل گستردگی حجم فعالیت و بورو‌كراتیك بودن ساختار تشكیلاتی آنها، رغبتی به فعالیت در این صنعت از خود نشان ندادند (بجز بانك مسكن كه در زمینه اجاره به شرط تملیك واحدهای مسكونی فعال شد) لذا این ابزار نوین اعتباری علیرغم نقش بارزی كه می‌توانست در جلوگیری از فشارهای تورّمی و ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای انواع بیشمار محصولات صنعتی داشته باشد، هیچگاه مورد اقبال و حمایت دولت و سیاستگذاران پولی و اعتباری كشور قرار نگرفت و لیزینگ به مدت بیش از 13 سال و با وجود دولتی بودن شركتهای فعال عملاً مهجور و بی‌توجه باقی ماند. در سال 1373 اولین هسته تشكیلاتی لیزینگ خصوصی بنام "پارس لیزینگ " پای بعرصه وجود گذارد و بدین ترتیب طلیعه ایجاد شركتهای خصوصی لیزینگ برای اولین بار در كشور نمودار گردید.

نگاهی گذرا به سیر تحولات لیزینگ در ایران حاكی از این واقعیت است كه این صنعت عملاً از سال 1381 توانست بصورت جدّی و تأثیر‌گذار در بازار پول و سرمایه كشور شروع به رشد و نمو نماید. به عبارت دیگر از نیمه دوّم سال مذكور و اوایل سال 1382 با توجه به تغییر شكل بازارهای انحصاری به بازارهای رقابتی، توسعه رقابت میان تولیدكنندگان و لزوم اتخاذ سیاست مشتری مداری در تولید و عرضه محصولات صنعتی بویژه خودرو و بطور كلی تغییر شكل اقتصاد بسته به اقتصاد بالنسبه بازتر كه از تدوین و اجرای سیاستهای اقتصادی مناسب در راستای افزایش نقش بخش خصوصی در برنامه‌های عمرانی رخ نموده بود، تعدادی از صاحبان صنایع در این بخش، مدیران با تجربه مالی و صنعتی بویژه مسئوولین شركتهای بزرگ خودروسازی كشور در جستجوی ابزارهائی كارآ و مطمئن برای یافتن بازار و توسعه فروش اقلام مختلف صنعتی، بویژه خودرو بنحوی كه بتواند با افزایش قدرت خرید در میان اقشار متوسط و رو به پائین جامعه، تقاضای مؤثر برای مصرف این كالاها را ایجاد نماید، لیزینگ را بمثابه یك شیوه تأثیرگذار و نتیجه بخش در این میان یافته و با امیدواری به نتایج مثبتی كه انتظار می‌رفت از منظر اشاعه و كاربرد صحیح و منطقی این ابزار اعتباری در رونق فروش محصولات آنها عاید گردد به تأسیس هسته‌های تشكیلاتی لیزینگ پرداختند. در كنار حركت خودروسازان، افراد حقیقی علاقمند به فروش قسطی خودروها نیز، بدون هیچگونه آگاهی از چند و چون این كسب و كار تازه و صرفاً به پشتوانه قوانین مدنی و تجارت، در قالب شركتهای بازرگانی نام لیزینگ برخود نهاده و وارد عرصه كارزار شدند. بدین ترتیب طولی نكشید كه طی سالهای 84 ـ 1381 تعداد قریب به 300 شركت لیزینگ با جمع سرمایه‌گذاری ثبتی حدود 3500 میلیارد ریال در كشور تأسیس شد. طی مدت مذكور تحولاتی در عرصه بازار پولی كشور بوقوع پیوست كه انتظار می‌رفت از رهگذر این تحولات لیزینگ نیز بتواند بعنوان یكی از ابزارهای اعتباری پویا در كشور از جایگاه درخوری بهره‌مند گردد. تصویب و ابلاغ قانون تنظیم بازار غیر متشكل پولی بزرگترین تحولی بود كه در این عرصه حادث شد و این امیدواری بوجود آمد تا در قالب آن شركتهای لیزینگ نیز بتوانند بعنوان یكی از اجزاء این بازار بصورت مؤسسات اعتباری غیر بانكی فعالیت سازمان یافته‌ای را آغاز نمایند. در چارچوب قانون مذكور قرار شد دستورالعمل اجرائی مربوط توسط بانك مركزی و با همكاری و نظارت وزارت امور اقتصادی و دارائی تهیه و به دولت تقدیم شود و دولت ظرف سه ماه دستورالعمل مربوط را بررسی و تصویب نماید تا پس از آن بانك مركزی بتواند قدرت اجرائی لازم را برای نظارت و سروسامان دادن به شركتهای لیزینگ كسب نماید. در مهرماه 1384 بانك مركزی در اجرای سیاستهای نظارتی خود به اداره ثبت شركتها دستور داد تا از ثبت و تأسیس شركتهای لیزینگ جلوگیری شود. این اقدام را شاید بتوان ملموس‌ترین و بعبارتی تنها اقدام دستگاه سیاستگذاری امور پولی كشور در زمینه ساماندهی شركتهای لیزینگ محسوب نمود. دستورالعمل اجرائی مربوط به قانون تنظیم بازار غیرمتشكل پولی سریعاً تهیه و به دولت ارسال گردید كه متأسفانه قریب به 20 ماه (علیرغم مهلت قانونی سه ماهه) در دبیرخانه كمیسیون اقتصادی دولت معطل و سرانجام پس از اعمال تعدیلاتی به بانك مركزی ابلاغ شد.

در قالب دستورالعمل اجرائی مورد بحث مقرر شد بانك مركزی در قالب ضوابط و مقررات تنظیمی خود نسبت به بررسی وضعیت شركتهای لیزینگ‌های موجود اقدام نماید. در این راستا بانك مركزی دستورالعمل مربوط به نحوه تأسیس، فعالیت و نظارت بر شركتهای لیزینگ را با ابهامات و كاستی‌های فراوان در قالب 28 ماده و 12 تبصره تهیه نمود كه در جلسه 16/4/1386 شورای پول و اعتبار به تصویب رسید و در چارچوب آن مقرر گردید شركتهای لیزینگ وضعیت خود را با مقررات موضوعه بانك مركزی تطبیق داده و پس از كسب مجوز فعالیت تحت نظارت بانك موصوف فعالیت خود را رسماً آغاز نمایند.

در مقابل این اقدامات كه تا اندازه‌ای منجر به قانونمندی فعالیت لیزینگ در كشور شد، اقدامات محدودكننده‌ای نیز بر سر راه حركت شركتهای لیزینگ بوجود آمد كه فعالیت آنها را بشدّت تحت تأثیر منفی قرار داد. تعیین نرخ دستوری  و عدم پیش‌بینی هر گونه ابزارهائی برای تأمین منابع مالی مورد نیاز این شركتها دو عامل اصلی ركود فعالیت لیزینگ داخلی بشمار می‌روند. محدودیت نرخ سود از یكسو و عدم رغبت بانكها به اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت‌تر به شركتهای لیزینگ از سوی دیگر موجب گردید كه حجم فعالیت شركتهای مطرح و اصلی لیزینگ كه عمدتاً سهام آنها متعلق به بانكها و یا كارخانجات خودروسازی كشور می‌باشد، . تأسیس دو نهاد صنفی برای نزدیكتر كردن دیدگاهها و كوششهای جمعی برای حفظ و ارتقاء منافع شركتهای لیزینگ از معدود اقدامات مثبتی بود كه از سال 1383 بدین سو جامعه عمل پوشید. اولین نهاد انجمن شركتهای لیزینگ ایران بود كه در سال 1381 تأسیس و از سال 1383 تحت نظر اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران فعالیت خود را با عضویت شركتهای عمدتاً كوچك متعلق به بخش خصوصی آغاز نمود. دومین تشكل نیز كانون شركتهای لیزینگ ایران نام دارد كه با عضویت شركتهای بزرگ و مطرح لیزینگ كشور در سال 1385 تأسیس و راه‌اندازی گردید.


تهران - خیابان شهید مطهری - خیابان فجر (جم سابق) - خیابان شهید لطفی - پلاک 71 - طبقه دوم و سوم             22-88493118-021              InfoKaramadLeasing.com
سیاست حفظ حریم خصوصی | شرایط استفاده
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت لیزینگ کارآمد میباشد 1394
لیزینگ کارامد,فروش اقساطی خودرو,فروش اقساطی خودروهای سنگین